fog-918976_640
המדביר במרכז

המדביר במרכז

צוות המדביר במרכז הינו צוות הכותבים באתר אשר נותנים לכם את הטיפים הטובים ביותר בעולם ההדברות

הדברה ביולוגית – מתי אנחנו חייבים אותה ואיך משתמשים בה?

הדברה ביולוגית פירושה הדברת מזיקים באמצעות האויבים הטבעיים שלהם. כמובן שכותרת זו נראית פשוטה אולם היא כוללת בתוכה עולם מורכב המשלב בתוכו ביולוגיה, זואולוגיה, בוטניקה, כימיה ועוד מגוון עולמות תוכן מגוונים ומרתקים. בהדברה זו שואפים לאזן את כמות המזיקים על ידי חיזוק האויב הטבעי או הבאת אויב חדש אשר מגביל את אוכלוסיית המזיק ודואג להמעיט את נזקו. השימוש בהדברה ביולוגית נפוץ במיוחד בתחום החקלאות אם כי ניתן למצוא שימוש בהדברה זו אף במערכות אחרות. 

חסרונות ההדברה הרגילה והצורך בהדברה ביולוגית

בהדברה כימית רגילה ההדברה נעשית על ידי שימוש בחומרים כימיים אשר מחסלים את אוכלוסיית המזיק. היתרון הנראה לעין של שיטה זו הינה הקטלניות המיידית שלה – היא הורגת את המזיקים ברגע הטיפול. אולם לשיטה זו שני חסרונות מובהקים:

רעל

החומרים הכימיים אשר משמשים להדברה הינם רעילים לאדם ולסביבה, ורעילותם מועברת ליבול החקלאי, לצרכנים ואף מחלחלת למי התהום. מעגלי הנזק של ההדברה הכימית נרחבים מאד היות שלוקח לחומרים אלו זמן רב להתפרק ורעילותם גבוהה ומסוכנת. 

מוטציות

תהליך הברירה הטבעית מעודד יצירת מוטציות וגיוון גנטי, ופעמים רבות נוצרים זנים העמידים בפני הטיפול הכימי המופנה כנגדם. עמידות זו מחייבת מציאת חומרים כימיים חדשים, אשר בתורם מעודדים יצירת זנים עמידים, והגלגל ממשיך להסתובב. 

לאור חסרונות אלו ההדברה הביולוגית הולכת וצוברת תאוצה וחקלאים רבים פונים לתחום זה על מנת למצוא פתרונות לבעיות הדורשות שירותי הדברה. 

שיטות להדברה ביולוגית

את סוג ההדברה הזה ניתן לחלק לשלוש צורות טיפול:

יצירת מחלות

בשיטה זו מעודד המדביר מחלות הפוגעות במין המזיק. עידוד זה נעשה ע"י יצירת תנאים אידיאליים לקיומו של נגיף או חיידק מסוים, או פיזור אקטיבי של החיידק המחולל את המחלה. יתרונה של הדברה ביולוגית בשיטה זו הינה המהירות הרבה אשר בה נפגעת אוכלוסיית המזיקים, אולם מנגד יעילותה מוגבלת ולרוב אינה יעילה לטווח הרחוק, כיוון שמחוללי המחלה אינם מחפשים בצורה פעילה אחר המזיקים אלא מועברים על ידי הדבקה או פעילות פסיבית כזו או אחרת. 

טורפים

בשיטה זו המדביר הביולוגי משתמש באויבים הטבעיים של המזיק על מנת להגביל את אוכלוסיית המזיק. המדביר מוסיף באופן אקטיבי פריטים טורפים וכך מצמצם את אוכלוסיית המזיק. דוגמאות לשיטה זו הינם עטלפי פירות אשר ניזונים מעשים ויתושים או מושית השבע (חיפושית משה רבינו) אשר ניזונה מכנימות שונות ומצמצמת את מספרן. יתרונותיה של שיטה זו מובהקים אולם מנגד שיטה זו מסוכנת כיוון שהיא כוללת הכנסת מינים זרים ועלולה לגרום לפגיעה במאזן האקולוגי הטבעי העדין. 

טפילים

טפילים הינם יצורים אשר משתמשים ביצור אחר על מנת להתרבות ולהתפתח. הדברה ביולוגית בשיטה זו מעודדת טפילים הניזונים מהמזיקים וכך מביאה לצמצום במספר המזיקים. דוגמא לשיטה זו הינה שימוש בצרעה מסוימת המטילה את ביציה בתוך גופי כנימות מזיקות וכך מביאה למותן. יתרונה של שיטה זו הינה בכך שהיא מערכת המזינה את עצמה, קרי, לאחר פיזור ראשוני של מיני הטפילים לא נדרשת התערבות נוספת כיוון שהטפילים עצמם מולידים צאצאים ואלו בתורם מביאים דורות חדשים וכו'. 

כיוונים נוספים להדברה ביולוגית

קיימות עוד דרכים רבות להדברה ביולוגית בצורות יצירתיות ומגוונות. לשם המחשה נביא בקצרה מספר כיוונים: 

  • פיזור פרומוני מין על מנת לבלבל את הזכרים וכך למנוע את שלב ההפרייה. 
  • פיזור זכרים עקרים דבר המביא לצמצום מספר הנקבות המופרות וכך הדור הבא מתמעט. 
  • הקמת אזורי מפלט למינים אשר תפקידם להדביר ביולוגית. 
  • נטיעת עצי כליל החורש על מנת לעודד פשפש ייחודי המביא בעקבותיו טורף מסוים המסייע להדברת מזיקים לעצי זית. 

סיכום

הדברה ביולוגית הינה תחום ההולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. התקדמות המחקר והבאת שיטות חדשות להדברה זו גורמים לה להיות פופולארית יותר ולא ירחק היום שבו היא תחליף לחלוטין את שיטות ההדברה המסורתיות. הדברה זו דורשת ידע רב היות והיא דורשת התאמה מדויקת בין מין המזיק לדרכי מניעתו, ועל כן כדאי לחפש שירותי הדברה ביולוגית אצל מדבירים מקצועיים ומנוסים. המדביר במרכז מציע שירותי הדברה ביולוגית בצורה מקצועית, בטוחה, אמינה ואיכותית. פנו אלינו עוד היום לקבלת הצעת משתלמת!

שתפו בכל הכח!

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
תוכן עניינים

צרו איתנו קשר עוד היום: